Co to są podroby i dlaczego warto je mieć w swojej diecie?

podroby

Podroby, znane również jako mięso organowe lub okrawki, to rodzaj pożywienia, którym człowiek cieszy się od czasów prehistorycznych. Podroby składają się z narządów wewnętrznych i wnętrzności zwierząt takich jak krowy, świnie, owce i drób. Należą do nich takie przysmaki jak wątroba, nerki, serce, grasice i mózg.
 

Podroby znane są od wieków

 

Najstarsze dowody archeologiczne sugerujące, że ludzie spożywali podroby pochodzą sprzed 30-40 tys. lat, kiedy to myśliwi z epoki kamiennej prażyli wątroby mamutów w Europie Północnej. Starożytne egipskie mumie zostały znalezione ze śladami mięsa organowego. Uważa się, że jedli oni mózgi małp i innych stworzeń. We wczesnych Chinach jedzenie podrobów było postrzegane jako oznaka bogactwa i szacunek.
 

Kto dawniej jadł najczęściej podroby?

 

W średniowieczu podroby były powszechnym pożywieniem chłopów, ponieważ były obfite i tanie. W rzeczywistości wiele z popularnych dziś potraw, takich jak na przykład pasztet, powstało z konieczności, aby wykorzystać to, co w przeciwnym razie by się zmarnowało. Wraz z upływem czasu, gdy zmieniały się gusta, podroby stawały się mniej popularne, a wraz z nimi ich spożycie. We współczesnych czasach nadal istnieje piętno związane z jedzeniem podrobów – niektórzy kojarzą je z biedą lub uważają za zbyt “dziwne” do jedzenia.
 
podroby

 

To mięso, które pozytywnie wpływa na nasze zdrowie

 

Pomimo tej powszechnej niechęci do mięsa organicznego, w ostatnich latach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści zdrowotnych związanych ze spożywaniem tego typu żywności. Podroby mają wysoką zawartość białka, ale niską zawartość tłuszczu – dzięki czemu jest świetną opcją dla osób chcących obniżyć poziom cholesterolu. Jest to również doskonałe źródło wielu witamin i minerałów, w tym B12 i żelaza.
 

Świetny dodatek do potraw

 

Oprócz tego, że są dobre dla Ciebie, podroby mogą być również wykorzystywane w wielu potrawach. Nadaje się do gulaszu, zupy, curry i makaronu. Z podrobów można nawet zrobić kiełbaski i burgery! Dzięki odpowiedniej kombinacji przypraw, mięso z organów można przekształcić w pyszne posiłki, które są zarówno zdrowe, jak i pełne smaku.
 

Sięgamy po nie coraz częściej

 

Popularność podrobów od lat stale rośnie, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ich wartości odżywczych i możliwości kulinarnych. Oprócz bezpośredniego spożycia przez ludzi podroby są również wykorzystywane w hodowli zwierząt domowych oraz produkcji  karmy dla zwierząt domowych i nawozów.
 

Sięgaj po nasze produkty

 

Podroby są spożywane przez ludzi od czasów prehistorycznych i kiedyś były uważane za wyłączną domenę chłopów. Jednak ze względu na wysoką wartość odżywczą w dzisiejszych czasach stały się coraz bardziej popularne, zarówno do bezpośredniego spożycia przez ludzi, jak i do wykorzystania w karmie dla zwierząt domowych i innych gałęziach przemysłu. Stanowi doskonałe źródło witamin i minerałów, może można wykorzystać w wielu potrawach, wędlin od gulaszu i zupy po kiełbaski i burgery. Wśród naszych wyrobów znajdziesz kaszankę z Puszczy Białej, pasztet Janeczki czy salceson „Cwaniak” – wszystkie wykonane z najwyższej klasy podrobów, pyszne i bogate w wartości.

Anna J.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poleć artykuł znajomym

Facebook
LinkedIn

Zobacz także

image

Kiełbasa na grilla – jaką wybrać? 4 wskazówki, o których warto pamiętać na zakupach

Zbliża się sezon grillowy, więc postanawiasz pobiec do sklepu po dobry grill, po czym kupujesz kiełbaski w promocji w supermarkecie, bo zakup sprzętu zbyt mocno uszczuplił Twój budżet. Mamy dla…
image

Wędzarnia u Zdzicha – jak to się zaczęło? O przeprawach za Bug i PRL-u

Janki nad Bugiem - mała, malownicza wieś pomiędzy Serockiem a Wyszkowem, licząca zaledwie 120 mieszkańców. To właśnie tu ponad 80 lat temu zaczyna się historia Wędzarni u Zdzicha. Kto dał…
image

Boczek a bekon – często są ze sobą mylone. Jakie są między nimi różnice?

Boczek i bekon to chyba najczęściej mylone ze sobą wędliny. Często, kiedy rozmawiamy z klientami, są zdziwieni, że to dwie oddzielne pozycje na naszej liście produktów. Powtarzają, że zawsze byli…