Przechowywanie wędlin – jak to robić najlepiej? Sprawdź nasz poradnik

przechowywanie wędlin

Żeby wędliny zachowały jak najdłużej świeżość, trzeba wiedzieć, jak je przechowywać. Jeśli masz wrażenie, że dzień po zakupach nie nadają się już do jedzenia, to prawdopodobnie albo trzymasz je w złym miejscu, albo w nieodpowiednim opakowaniu. Podpowiadamy, jak przechowywać wędliny!

 

Przechowywanie wędlin – krok po kroku

 

Jak przechowywać wędliny, żeby jak najdłużej cieszyć się ich smakiem? Najważniejsza zasada jest bardzo prosta: trzymaj je w lodówce, najlepiej na środkowej półce. Odpowiednia temperatura to od 2 do 7 st. C. Jeśli więc kupujesz wędliny, to nie planuj po zakupach nic więcej, tylko jak najszybciej przetransportuj je do domu.

 

Przechowywanie wędlin w lodówce to nie jedyna zasada, o której trzeba pamiętać. Nie mniej ważne od tego, gdzie przechowywać takie wyroby, jest to, w czym je trzymać. Jeśli kupujesz je w Wędzarni u Zdzicha, to nie musisz się przejmować, ponieważ pakujemy je w specjalny papier do żywności. To właśnie w nim zachowają one najdłużej świeżość.

 

Schody zaczynają się, gdy kupujemy wędliny w opakowaniach plastikowych. Nie dość, że nie są one ekologiczne, to mają jeszcze jeden minus. Worek foliowy czy folia spożywcza nie przepuszczają powietrza, przez co schowana w nich wędlina może się łatwo zepsuć – szczególnie jeżeli jest w niej dużo wody. Wtedy bardzo szybko powstanie na niej pleśń. Jeżeli więc kupiłeś/aś wyroby w plastikowym opakowaniu, to przed włożeniem ich do lodówki, przełóż je albo do papieru, albo do odpowiedniego pojemnika. Nie wiesz, jaki papier i pojemnik wybrać? Czytaj dalej!

 

Przechowywanie wędlin w papierze

 

Najlepszym wyborem jest przechowywanie wędlin w papierze. To właśnie w nim zachowają one najdłużej świeżość, ponieważ z jednej strony nie wysychają, a z drugiej – oddychają, bo jego struktura pozwala na przepuszczanie powietrza. Papier wchłania też wilgoć, dzięki czemu w wyrobach nie rozwiną się groźne dla zdrowia drobnoustroje. Jego dodatkowym plusem jest to, że nadaje się do recyklingu (po zużyciu wyrzuć go do kosza przeznaczonego na papier). 

 

Ale jaki właściwie powinien być to papier? Wybierz pergamin albo nieco cieńszy półpergamin (w ten drugi my pakujemy nasze wyroby). Jednak jeśli masz w domu papier śniadaniowy albo papier woskowany do pieczenia, to również możesz ich użyć. Zapomnij jednak o papierze, który wyjmiesz z drukarki albo takim do pakowania prezentów. Absolutnie do przechowywania wędlin nie używaj też niepotrzebnych gazet! Pamiętaj: papier, w którym trzymamy wędliny musi nadawać się do kontaktu z żywnością i posiadać atest wydany przez PZH.

 

Przechowywanie wędlin w pojemnikach

 

Wiele osób uważa, że sprawdza się u nich przechowywanie wędlin w pojemnikach – szklanych bądź plastikowych. Co prawda nie jest to najlepszy możliwy sposób, ale jeśli nie mamy możliwości użycia papieru, to możemy skorzystać z tej metody. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie pojemniki sprawdzą się równie dobrze. Najbardziej polecane są te próżniowe, ponieważ to właśnie one pozwalają zachować najdłużej świeżość. Niezależnie od tego, czy przechowujesz wędliny w papierze, czy w pojemniku, najlepiej trzymać je w całości i dopiero przed przygotowywaniem posiłku, pokroić je w plasterki czy kostkę. Unikniesz wtedy obsuszenia się wyrobów.

 

Przechowywanie wędlin bez lodówki

 

Planujesz podróż, podczas której nie będziesz miał/a chłodziarki i zastanawiasz się, czy możliwe jest przechowywanie wędlin bez lodówki? O ile samochód czy pociąg jest klimatyzowany i przejazd nie będzie zbyt długi (maksymalnie godzinny), to możesz przechowywać polędwicę czy szynkę bez lodówki. Jeśli jednak podróż potrwa dłużej, lepiej zaopatrzyć się w przenośną lodówkę albo wkłady chłodzące. Dzięki temu wędlina się nie zepsuje.

 

Przez dłuższy czas bez lodówki można przechowywać jedynie wędliny dojrzewające i obsuszane, ale i tak wymagają one specjalnych warunków, żeby zachowały świeżość. Można je np. zawiesić w spiżarni, pod warunkiem że jest tam wystarczająco chłodno i sucho. W przeciwnym wypadku mogą pokryć się pleśnią.

Ewelina wedzarnia
Ewelina Kaczmarczyk

6 thoughts on “Przechowywanie wędlin – jak to robić najlepiej? Sprawdź nasz poradnik”

  1. Z takiech dobrych rad dobrze korzystać, choć tym pseudo wędlinom sklepowym to chyba nic nie pomoże. Po jednym dniu potrafią się obślizgnąć. Na szczęście u mnie tylko domowe królują

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poleć artykuł znajomym

Facebook
LinkedIn

Zobacz także

image

Kiełbasa na grilla – jaką wybrać? 4 wskazówki, o których warto pamiętać na zakupach

Zbliża się sezon grillowy, więc postanawiasz pobiec do sklepu po dobry grill, po czym kupujesz kiełbaski w promocji w supermarkecie, bo zakup sprzętu zbyt mocno uszczuplił Twój budżet. Mamy dla…
image

Wędzarnia u Zdzicha – jak to się zaczęło? O przeprawach za Bug i PRL-u

Janki nad Bugiem - mała, malownicza wieś pomiędzy Serockiem a Wyszkowem, licząca zaledwie 120 mieszkańców. To właśnie tu ponad 80 lat temu zaczyna się historia Wędzarni u Zdzicha. Kto dał…
image

Boczek a bekon – często są ze sobą mylone. Jakie są między nimi różnice?

Boczek i bekon to chyba najczęściej mylone ze sobą wędliny. Często, kiedy rozmawiamy z klientami, są zdziwieni, że to dwie oddzielne pozycje na naszej liście produktów. Powtarzają, że zawsze byli…